Mahdollisen Kirjallisuuden Seuran kirjallisuuspalkinto Antti Salmisen Lomonosovin moottorille

Antti Salmisen kokeellinen proosateos Lomonosovin moottori on voittanut Mahdollisen Kirjallisuuden Seuran kirjallisuuspalkinnon.

Palkinto myönnettiin 31.10.2015 vuoden 2014 parhaalle proosateokselle. Raati perustelee valintaansa seuraavasti:

“Moottoriin voi kävellä sisään useista eri suunnista, ja sitä on syytä lähestyä varovasti, mieluiten hiipien, ja sitä kohti kulkiessaan voi tarkkailla kävelyään, ja tarkkailla itseään tarkkailemassa kävelyään; kannattaa liikuttaa käsiään tasarytmisesti ja pitää painoa tasaisesti molemmilla jaloilla, mutta vuorotellen eikä koskaan yhtäaikaisesti, ja siirtää jalkoja varovaisesti eteen ja tiedostaa kävelevänsä, ja keskittyä tähän tiedostamiseen ja kuuntelemaan, miltä tiedostaminen tuntuu.”

Lue loputkin Harry Salmenniemen, Tiina Käkelä-Puumalan ja Jaakko Yli-Juonikkaan kirjoittamista perusteluista täältä »